کاروانسراهای شیراز موضوع این گزارش است. حتما آن مصرع معروف شعر حافظ که در توصیف شهر محبوبش می­گوید «خوشا شیراز و وضع بی­‌‍مثالش» را شنیده­‌ا‌ید. شیراز برای ما ایرانی­‌ها یک شهر خاص است، چون هم نشان از خوش­‌‎ذوقی ایرانی کم ندارد و هم زادگاه دو تن از محبوب‌­ترین شعرای ماست. کمتر ایرانی که به شیراز سفر نکرده باشد و از این همه زیبایی سرمست نشده باشد. شهر شیراز دیدنی کم ندارد، بعضی از آن‌ها مثل بازار و حمام وکیل، نارنجستان قوام و حافظیه و سعدیه مشهور هستند و امکان ندارد کسی به شیراز سفر کند و از این جاها دیدن نکند.

اما شیراز دیدنی‌های دیگری هم دارد که کمتر شناخته­‌شده­‌اند اما بسیار با ارزش و مهم هستند. از جمله این دیدنی‌­های نسبتاً گمنام کاروانسراها هستند که این روزها کم ­کم دارند از سایه بیرون می‌­آیند و گردشگران را به سوی خود دعوت می‌­کنند. این­بار در مجله گردشگری سفرزون می‌­خواهیم از کاروانسراهای شیراز برا‌‌‌ی‌تان بگوییم. جاذبه­‌هایی که به تاریخ قدمت و اهمیت ارزش دارند یک روز از زمان سفرتان را به بازدید از آن‌ها اختصاص دهید. مطمئن باشید لذت خواهید برد و به دیگران هم توصیه خواهید کرد.

کاروانسراهای ایران ، سرای امن مسافران

کاروانسراهای بسیار زیبـا وجالب تـوجهی در سراسر ایـران، از کرانه‌های رود ارس تـا سـواحل خلیج فارس، بـه یـادگـار مـانـده است که نشان از ذوق و مـهارت مـعـمـاران، بنـاها و استادکارانی دارد که در ادوار مختـلف در مسیر تحول، زیبـائی و گسترش کاروانسراها کوشیدند. کاروانسراها در تاریخ اجتماعی ایران هم اهمیت زیادی دارند. در روزگاری که سفر به آسانی امروز نبود، کاروانسراها پناهگاه مسافران در طول سفرهای دور و درازی بود که گاه ماه‌­ها و حتی سال­‌ها طول می­‌کشید.

کلمه کاروانسرا ترکیبی است از دو کلمه از کاروان به معنای مسافرانی که به صورت گروهی سفر می‌­کنند و سرا به معنای خانه. به عبارت دیگر، کاروانسرا بنایی است که کاروان را در خود جای می‌­دهد. پلان کاروانسرا معمولا به شکل مستطیل یا مربع است و ورودی بسیار بزرگی دارد. اتاق‌های مسافران دورتادور حیاط ساخته می­شد و پشت اتاق­‌ها اصطبل قرار داشت. دو طرف دروازه ورودی کاروانسرا هم اتاق‌هایی برای نگهبان­‌ها و کاروانسرادارها ساخته می­‌شد.

کاروانسراهای شیراز ، دیدنی­‌های ناشناخته شهر نارنج­‌ها

همان­طور که کمی قبل گفتیم کاروانسراهای شیراز که از جاذبه‌­های خاص این شهر زیبا هستند در میان گردشگران چندان شناخته شده نیستند. بعضی از کاروانسراها خارج از شهر هستند اما ارزش دارد که برای دیدن­شان سفر کوتاهی به خارج شهر داشته باشید. در ادامه چهار کاروانسرا از معروف­‌ترین کاروانسراهای این شهر را معرفی می­‌کنیم.

کاروانسرای بید زرد ، یادگار عصر قجر

در دوره قاجاریه کاروانسرا سازی رونق داشت و آثار زیادی از این دوره در جای­‌جای ایران به جا مانده است. کاروانسرای بیدزرد شیراز هم متعلق به همین دوره است که در ۲۵ کیلومتری غرب شیراز و در مسیر فیروزآباد، روستای بیدزرد سفلی از توابع دهستانی به همین نام، قرار دارد.

این کاروانسرا از سنگ و گچ ساخته شده است و در نمای ورودی سنگ‌­های تراش­خورده‌­ای وجود دارند که بخشی از تزئینات بیرونی این کاروانسرا هستند. ساختمان کاروانسرای بیدزرد مربع است و دو طبقه دارد. در سمت چپ ورودی پله­‌هایی وجود دارد که مسافران به طبقه بالا هدایت می­‌کرده است. به جز چندین اتاق که محل اسکان مسافران بوده است، سه حجره هم در داخل کاروانسرا قرار دارد که کالاهای تاجران در آنها نگهداری می‌­شده. ورودی این کاروانسرا در ندارد و درطرفین آن دو قاب وجود دارد که در گذشته کتیبه­‌های بنا در این قاب­‌ها جای داشتند و امروز اثری از آن‌ها باقی نمانده است.

کاروانسرای باجگاه ، در مسیر نصف جهان

یکی دیگر از کاروانسراهای شیراز که در دوره قاجار ساخته شده، کاروانسرای باجگاه است. این کاروانسرا در ۱۸ کیلومتری شهر شیراز و در مسیر جاده شیراز به اصفهان قرار دارد. ورودی و هشتی این کاروانسرا از بین رفته و بخش­‌هایی از بنای اصلی شامل اتاق‌­ها، درهای ورودی، ایوان مرکزی که سقف به شکل گنبد دارد، طاقچه‌­های آجری، ستون­‌ها و حجره­‌ها به جا مانده‌­اند.

کاروانسرای خان زنیان ، بزرگ­ترین کاروانسرای تاریخی شیراز

در ۴۰ کیلومتری شیراز و در روستایی به خان زنیان، بزرگترین کاروانسرای تاریخی این شهر قرار دارد که در دوره قاجار ساخته شده است. کاروانسرای خان زنیان بسیار وسیع است و نشان از این دارد که در روزگار شکوفایی کاروانسرا


مجله‌ی گردشگری

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: شیراز ,کاروانسرا ,کاروانسرای ,کاروانسراهای ,ورودی ,ساخته ,کاروانسراهای شیراز ,قرار دارد ,کاروانسرای تاریخی ,قاجار ساخته ,وجود دارد ,دوره قاجا?
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فروشگاه رزیتا زندگی شگفت انگیز من وبلاگ شخصي مهندس رضا سبحاني نسب دلتنگی های دختری تنها عصر تازه تولدت مبارک چنار دانلود